Zgoda na transplantację nerek

Minister Zdrowia wydal zgodę na przeszczep nerek dla kliniki Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach. – To duża sprawa nie tylko dla regionu, ale i dla uniwersytetu – mówi prof. dr hab. Stanisław Głuszek, prorektor do spraw medycznych UJK. fot. TVP Info

W piśmie z 18 grudnia Minister Zdrowia informuje o udzieleniu zgody na przechowywanie nerek pobranych od zmarłych dawców i ich przeszczepianie. Zgodę otrzymała Klinika Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Endokrynologicznej Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach. – To ważne wydarzenie dla regionu i pacjentów, zdecydowany postęp w świętokrzyskiej medycynie. Takie zgody posiadają tylko największe ośrodki akademickie – mówi prof. Stanisław Głuszek.

Duże znaczenie w przyznaniu zgody miał fakt, że występowała o nią klinika uniwersytecka. – Dla kształcenia przyszłych lekarzy to ma duże znaczenie,  stwarza nowe możliwości – podkreśla prof. Stanisław Głuszek.

Zgodę poprzedziły dwuletnie starania, przygotowanie kadry i infrastruktury. Pierwszych transplantacji nerek możemy spodziewać się w styczniu 2020 roku.

Ostatnia aktualizacja: Piotr Burda, 2019-12-19 14:14