Ostatnia przeprowadzka

O Wydziale Humanistycznym UJK mówiło się „wydział na walizkach”, gdyż co chwilę zmieniał siedzibę i był rozproszony po całych Kielcach. To już nieaktualne. Od października 2019 roku wydział ma swój budynek.

Na początku października firma KARTEL S.A. (wykonawca inwestycji) przekazała uczelni budynek wart 32,7 miliona złotych (z czego 21,5 miliona to dofinansowanie ministerstwa nauki i szkolnictwa wyższego).

Trwa jego wyposażanie, w kilku salach pojawiły się ławki i meble. Pomieszczenia na najniższym poziomie (minus 1) służyć będą studentom dziennikarstwa. Znajdą się tam między innymi studia telewizyjne, radiowe i szatnia. Poziom „zerowy” będzie służył wszystkim studentom wydziału. Znajduje się tam aula wykładowa mieszcząca dwieście osób. Piętro wyżej znajdzie się Katedra Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej, na drugiej kondygnacji będzie Instytut Literaturoznawstwa i Językoznawstwa, a na trzecim piętrze Instytut Historii.

- To symboliczne, że w roku jubileuszu 50 - lecia uczelni wydział, który zapoczątkował naszą historię otrzymuje nowy budynek, swoje docelowe miejsce. Nasi humaniści w pełni sobie na to zasłużyli – podkreślił prof. dr hab. Jacek Semaniak, rektor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego.

W uroczystości wziął udział Sebastian Skuza, podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Jak przyznał, pochodzi z województwa świętokrzyskiego (ze Skarżyska) i każdy sukces kieleckich uczelni traktuje wyjątkowo.

Dużo ekspresji było w przemówieniu dr hab. Janusza Detki, prof. UJK i dziekana Wydziału Humanistycznego UJK. - Pierwszy raz w pięćdziesięcioletniej historii Wydziału Humanistycznego wszystkie jednostki tworzące ten wydział: instytuty, katedry i centra będą w jednym miejscu. Przez te pięćdziesiąt lat nasz wydział działał w rozproszeniu. (…) Pamiętam ulicę Leśną jako student. Pamiętam, że na egzaminy do profesora Wiesława Cabana udawałem się na ulicę Śniadeckich, był jeszcze Pakosz, potem była ulica Krakowska i ulica Kościuszki. Wędrowaliśmy tak z miejsca na miejsce. Wreszcie mamy swoją siedzibę i to bardzo nas cieszy – mówił prof. Janusz Detka. Przytakiwali mu byli rektorzy uczelni obecni na uroczystości, historycy wywodzący się tego wydziału: prof. Adam Massalski i prof. Regina Renz.

Jednostki Wydziału Humanistycznego mieściły się też w Rektoracie przy ulicy Żeromskiego (Instytut Historii) i obecnie w obiektach Wydziału Matematyczno – Przyrodniczego i Centrum Języków Obcych.

W połowie listopada do nowego budynku przeniosą się pracownicy, w semestrze zimowym odbywać się będą pierwsze zajęcia.