Świetny wynik rekrutacji

7 112 kandydatów starało się o przyjęcie na Uniwersytet Jana Kochanowskiego. To więcej niż przed rokiem, pomimo malejącej liczby maturzystów.

Dziś kandydaci poznają wyniki pierwszego etapu rekrutacji na UJK. – To był kolejny świetny rok. Pomimo niżu demograficznego i nie najlepszej zdawalności na maturze liczba kandydatów rośnie. To dowód na to, że nasza uczelnia staje się coraz bardziej popularna. Nic tylko się cieszyć – mówił prof. dr hab. Jacek Semaniak, rektor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego podczas konferencji prasowej.

Rektor przedstawił podczas konferencji statystyki pierwszego etapu rekrutacji, który zakończył się 8 lipca. W internetowym systemie rekrutacyjnym zalogowało się 10 371 kandydatów, z czego rejestrację dokończyło 7 112. To 323 osoby więcej niż przed rokiem i 551 osób więcej niż przed dwoma laty. – Mamy w tej chwili 3,5 osoby na jedno miejsce. Taki wynik stawia nas w ścisłej czołówce najpopularniejszych polskich uczelni wyższych. Spośród uniwersytetów większa konkurencja jest tylko na Uniwersytecie Warszawskim. Pokazują to statystyki z ostatnich lat publikowane przez ministerstwo nauki i szkolnictwa wyższego (resort nauki w grudniu sporządza raporty dotyczące rekrutacji – red.) -  mówił prof. Jacek Semaniak.

Największą popularnością cieszył się kierunek lekarski (29,3 kandydatów na jedno miejsce). Aby znaleźć się na liście przyjętych należało mieć wyniki powyżej 85 procent na maturze rozszerzonej z chemii i biologii. Popularnością cieszy się także kryminologia stosowana (6,2 osoby na miejsce) oraz finanse i rachunkowość (5,8 osoby na miejsce). – Wśród popularnych kierunków większość powstała w ostatnich latach. To dowód na to, że dobrze trafiamy z ofertą kształcenia w oczekiwania kandydatów i ich rodzin – mówił profesor Jacek Semaniak.

Sporym zainteresowaniem cieszy się tegoroczna nowość – logopedia ogólna, gdzie o jedno miejsce starają się ponad dwie osoby.  

Statystyki zmienią się po 15 lipca - terminie dostarczenia dokumentów przez zakwalifikowanych do przyjęcia. Jeśli osoby przyjęte na UJK nie dostarczą dokumentów, zwolnią miejsce tym, którym zabrakło punktów rankingowych. Dlatego kandydaci, którym niewiele zabrakło do przyjęcia, mają jeszcze szanse.

Szanse są także na kierunkach, gdzie nie udało się wypełnić limitów przyjęć. W sumie jest jeszcze 417 wolnych miejsc. W tym na tak atrakcyjnych kierunkach jak studia skandynawskie i medycyna (obydwa w języku angielskim), historia, zdrowie publiczne, geografia czy wzornictwo – to kierunki w Kielcach. 116 miejsc jest w wydziałach zamiejscowych UJK w Piotrkowie Trybunalskim, 108 wolnych miejsc czeka na chętnych w Sandomierzu.

Rejestracja do drugiego etapu rekrutacji zacznie się 29 lipca i potrwa do 17 września.

 


Projekty ze środków budżetu państwa
lub Państwowego Funduszu Celowego

Dowiedz się więcej
Nasz profil na Facebook
Tweeter
YouTube
Radio Fraszka