Szansa na sukces

To najlepszy debiut na rynku pracy. Studenci Uniwersytetu Jana Kochanowskiego odbywają staże w ramach projektu „Wysokiej jakości Staże dla Artystów i Pedagogów”.

Z Patrycją Stępnik spotykamy się w Muzeum Dialogu Kultur przy kieleckim Rynku. Wakacje w pełni, w muzeum odbywają się  warsztaty dla młodzieży.

Dobry pomysł

Patrycja studiuje filologię polską o specjalności nauczycielsko - logopedycznej, we wrześniu będzie bronić pracę dyplomową. Od 9 lipca jest na stażu w Muzeum Dialogu Kultur. – Ucieszyłam się kiedy dowiedziałam się o tym projekcie. Każdy kto orientuje się w wymogach dzisiejszego rynku pracy, zdaje sobie sprawę, że pracodawcy wymagają od kandydatów chociażby minimalnego doświadczenia. Kończąc studia wchodzimy bez tego doświadczenia. Mamy dyplom, ale jesteśmy „nadzy” na rynku pracy. Ten projekt to zmienia. Dobrze, że Uniwersytet wyszedł z takim pomysłem - mówi Patrycja Stępnik.

Patrycja będzie na stażu do 28 października, przez cztery miesiące jest pracownikiem muzeum. Wraz z nią dwie koleżanki z uczelni. Nasze studentki przygotowują prezentacje dla grup, które odwiedzają muzeum. – W wakacje organizowane są zajęcia dla dzieci, młodzieży i dorosłych, które mają na celu pokazanie różnorodności kulturowej. Przygotowujemy scenariusze zajęć i materiały na warsztaty edukacyjne – mówi Patrycja. W pierwszym tygodniu stażystki przygotowywały warsztaty o Japonii, w kolejnym o Ukrainie. – Wędrujemy sobie po świecie, pokazując poszczególne kultury – mówi Patrycja. Do tej pory nie myślała o pracy w muzeum. – Kilka dni mojego stażu sprawiły, że zmieniam zdanie. Bardzo podoba mi się praca w takiej instytucji – mówi. I nawet nie jest żal wakacji, bo można zorganizować krótki odpoczynek. Studenci mają przepracować 30 godzin w tygodniu. Można więc tak zaplanować tydzień, aby „przedłużyć” sobie weekend o piątek lub poniedziałek. – Wszyscy są dla nas życzliwi. Staramy się pokazać z najlepszej strony, pomóc pracownikom muzeum – mówi Patrycja. Pracownicy stoją obok i potakująco kiwają głową. Musimy kończyć rozmowę, gdyż za chwilę rozpoczynają się kolejne warsztaty i Patrycja musi się przygotować. Dziś studentki opowiadają o Indianach i Ameryce Południowej.

Za Torami

Diana Głuch i Paulina Zając studiują pracę socjalną na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego. Niedawno obroniły pracę licencjacką, zamierzają zrobić studia magisterskie.  Spotykamy się w budynku Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w kieleckiej dzielnicy Herby. Studentki odbywają staż w Rejonie Opiekuńczym „Za Torami”. – Panie wprowadzają nas w rolę pracownika socjalnego. Chodzimy z nimi w teren na wywiady środowiskowe, zapoznajemy się z dokumentacją, aktami prawnymi – mówi Paulina. Ich staż to wyzwanie, bo to nie jest bogata i spokojna dzielnica Kielc. Pracownicy pomocy społecznej mają sporo pracy. – Zdajemy sobie z tego sprawę, ale nas to nie zraża. Wręcz przeciwnie, mobilizuje. Wybrałyśmy ten kierunek aby pomagać osobom potrzebującym i kilka dni stażu przekonuje nas, że był to dobry wybór – mówi Diana.  – To nie jest praca przy komputerze, wypełnianie papierów. To jest praca z ludźmi. Spotykamy się z problemami, których jest bardzo dużo. Cieszę się, że mogę komuś pomóc - dodaje Paulina.

Przed studentkami jeszcze 14 tygodni stażu. Zgodnie przyznają, że projekt Uniwersytetu trafia w sedno. – Studia to teoria, praktyki studenckie są chwilowe. Dopiero ten staż jest prawdziwym wprowadzeniem do zawodu. Przychodzimy tu na osiem godzin, poznajemy pracę od „A” do Z”, z jej korzyściami i trudnościami. Tego nie przeczytamy w żadnym opracowaniu czy relacji. Po prostu same tego doświadczamy – mówią studentki. Doświadczenia z ulicy 1 Maja są dobre. Idziemy do pokoju kierownik Rejonu Opiekuńczego „Za Torami” Magdaleny Pałygi – Zomer. Dziewczyny są tam dopiero od tygodnia, a już je polubiła.

Ważny początek

Kierownikiem projektu „Wysokiej jakości Staże dla Artystów i Pedagogów” jest dr hab. Marzena Marczewska, prof. UJK, prodziekan Wydziału Humanistycznego. – Jestem ciekawa reakcji naszych studentów i instytucji, w których odbywają staże. To pionierski projekt, którym budujemy relacje z instytucjami i firmami. Każdy początek jest trudny, ale jestem przekonana, że korzyści będą duże. Zyska na tym Uniwersytet, zyskają pracodawcy, a najbardziej zyskają studenci – mówi prof. Marzena Marczewska.

Wkrótce wystartują kolejne projekty stażowe. W efekcie potężna część absolwentów Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, oprócz dyplomu, będzie mogła pochwalić się doświadczeniem zawodowym. Zapewne wielu z nich znajdzie już wymarzoną pracę w trakcie staży studenckich. 

Co to za projekt?

Realizowany przez Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach projekt „Wysokiej jakości Staże dla Artystów i Pedagogów” jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Oś III Szkolnictwo wyższe dla gospodarki i rozwoju Działanie 3.1 Kompetencje w szkolnictwie wyższym Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014 - 2020. W projekcie uczestniczy blisko dwustu studentów Wydziału Humanistycznego oraz Wydziału Pedagogicznego i Artystycznego. Staże trwają cztery miesiące, a studenci otrzymują wynagrodzenie ze środków projektu. Wartość projektu to 2,84 mln zł, w czym ponad 84 procent to środki unijne.

Piotr BURDA