o mnie
publikacje
dla studentów
linki
prof. dr hab. Grażyna Legutko
.............................................................................................

Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach

 
Instytut Literaturoznawstwa i Językoznawstwa
25-406 Kielce, ul. Uniwersytecka 17, p. 256
Zakład Literatury Polskiej
 
e-mail: grazyna.legutko@ujk.edu.pl
.............................................................................................
 
galeria
Jestem absolwentką polonistyki warszawskiej. Pracę magisterską poświęciłam analizie ewolucji narracji w prozie Wacława Berenta, dysertację doktorską interpretacji działalności krytycznoliterackiej i przekładowej Zenona Przesmyckiego (Miriama). Promotorem obu rozpraw (obronionych na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego) był prof. dr hab. Andrzej Makowiecki. Rozszerzoną wersję doktoratu wydałam jako książkę Zenon Przesmycki (Miriam) propagator literatury europejskiej (2000). W 2011 roku opublikowałam rozprawę o życiu i twórczości Gustawa Daniłowskiego, zatytułowaną Niespokojny płomień, która stała się podstawą mojej habilitacji (stopień dr. hab. nadała mi Rada Wydziału Nauk Humanistycznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego). Monografię o autorze Jaskółki poprzedziły dwie książki: Sacrum w oczach rewolucjonisty. O Marii Magdalenie Gustawa Daniłowskiego (2005) oraz Bojownicy polskiej sprawy. Wacław Sieroszewski i Gustaw Daniłowski wobec myśli i czynu Józefa Piłsudskiego (2007, napisana wspólnie z Idą Sadowską).
Pracuję w Instytucie Literaturoznawstwa i Językoznawstwa Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Zajmuję się historią literatury Młodej Polski i pozytywizmu, krytyką literacką przełomu XIX i XX wieku oraz biografistyką literacką i pracami edytorskimi. Moje zainteresowania badawcze skupiają się w kręgu szeroko pojętych narracji modernistycznych, obejmują kwestie dotyczące europeizacji kultury młodopolskiej, problematyki sacrum (motywy biblijne) i profanum (wątki erotyczne) w literaturze polskiej przełomu XIX i XX wieku, a także zagadnienia rewolucyjno-niepodległościowe w publicystyce polskiej z lat 18981926. Ciekawią mnie również modernistyczne mity i mityzacje, wyznaczniki literatury popularnej, związki polityki historycznej z literaturą oraz małe prozy pozytywistyczne. Opracowałam i ogłosiłam drukiem wiele dokumentów Ľródłowych, m.in. listy Zenona Przesmyckiego (Miriama) do: Edwarda Jelínka, Jerzego Żuławskiego, Zygmunta Lubicz-Zaleskiego; wzajemną korespondencję Miriama i Zygmunta Sarneckiego; listy Gustawa Daniłowskiego do Stefana Żeromskiego i paryskie teatralia Stanisława Wyspiańskiego.
Wyrazem moich zainteresowań badawczych są opublikowane w ostatnim czasie cztery monografie: Od metafizyki do egzystencji. Wokół tematów i postaci literatury polskiej przełomu XIX i XX wieku (Kielce 2014), edycja krytyczna dwóch dramatów Stefana Żeromskiego Sułkowskiego i "Ponad śnieg bielszym się stanę" przygotowana w ramach Pism zebranych Żeromskiego (t. 21), pod red. Zbigniewa Golińskiego (IBL, Warszawa 2016); W kręgu młodopolskiej epistolografii. Z korespondencji Zenona Przesmyckiego, Zygmunta Sarneckiego, Jerzego Żuławskiego, Gustawa Daniłowskiego, Wacława Sieroszewskiego oraz Zofii Trzeszczkowskiej i Marii Sieroszewskiej (Kielce 2017); "Wyrosłam na Rosjankę..." Historia Marii - jakuckiej córki Wacława Sieroszewskiego w świetle jej listów do ojca i innych dokumentów (Wrocław 2019).
Obecnie przygotowuję wydanie krytyczne pamiętnika Wacława Sieroszewskiego, pisanego w latach 1939-1944.
 
2008© webmaster: ip.
UJK