Nowość w Wydawnictwie UJK - "Homo Homini Res Sacra"

Nakładem Wydawnictwa UJK ukazał się drugi tom „Homo Homini Res Sacra. Dokumentacja historyczna spotkań w Centrum Dialogu w Paryżu (1973-1989)” pod redakcją Ryszarda Gryza i Mirosława Wójcika. Publikacja adresowana jest do historyków polskiej emigracji w XX wieku, krytyków i historyków współczesnej literatury polskiej oraz do badaczy dziedzictwa kulturowego Polski w XX wieku.

To drugi tom edycji źródeł związanych z działalnością i spotkaniami organizowanymi przez Centrum Dialogu w Paryżu w latach 1975-1977. Założoną i zrealizowaną ideą twórców ośrodka była otwarta debata o wolności i humanistycznym dziedzictwie Polski i Polaków we współczesnym świecie. W pierwszych latach istnienia pallotyńskiego Centrum Dialogu wykłady zaprezentowali w kolejności chronologicznej: Zbigniew Herbert, Jerzy Turowicz, Czesław Miłosz, Stefan Kisielewski, Roman Palester, Mieczysław Krąpiec, Wojciech Skalmowski, Jan Błoński, Kazimierz Brandys, Włodzimierz Sedlak, Jerzy Starnawski, Adam Michnik i Andrzej Micewski. Tylko w czasach istnienia PRL w paryskim Centrum Dialogu zorganizowano około stu osiemdziesięciu odczytów, dyskusji i wieczorów autorskich.

Głównym celem omawianej serii edytorskiej jest oddanie czci wszystkim, którzy przyczynili się sto lat temu do odzyskania niepodległości przez Polskę oraz uwiecznienie polskiego dziedzictwa kulturowego na Obczyźnie. Dorobek intelektualny wynikający z działalności Centrum Dialogu jest istotnym rozdziałem dziejów polskiej emigracji XX wieku. Założono, że przedsięwzięcie będzie kontynuowane w kolejnych tomach. Niniejsza edycja paryskich spotkań została przygotowana przez zespół badawczy złożony głównie z pracowników naukowych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Publikację można zakupić w sklepie internetowym Wydawnictwa UJK w cenie 90,30 zł (TUTAJ). Dostępny jest także tom I.

Wydanie i druk obu publikacji zostały zrealizowane w ramach projektu DUN.

Zadanie z zakresu działalności upowszechniającej naukę – zadanie finansowane w ramach umowy nr 696/P-DUN/2019 ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę.

Ostatnia aktualizacja: Izabela Rzepecka, 2020-12-03 15:30