O szansach, jakie dała niepodległość

Czy II Rzeczpospolita dobrze wykorzystała okres dwudziestolecia międzywojennego? Odpowiedzi na to pytanie szukali uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. św. Jadwigi Królowej, którzy wzięli udział w debacie zorganizowanej przez Instytut Historii UJK.

Wydarzenie odbyło się w auli rektoratu UJK, a okazją do jego zorganizowania była obchodzona w przeddzień debaty rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Jak podkreślała dyrektor Instytutu Historii, dr hab. Beata Wojciechowska, prof. UJK, w okresie dwudziestolecia międzywojennego przed Polakami stało wiele wyzwań – Było to budowanie od podstaw państwa polskiego, całego aparatu administracyjnego, odbudowa wojska i służby zdrowia. W międzyczasie trzeba było pokonać chaos organizacyjny, choroby i zniszczenia wojenne – mówiła.

Wprowadzenie do debaty, w której uczniowie zajęli dwie przeciwne opcje, stanowił wykład dr. hab. Jerzego Gapysa, prof. UJK, który następnie oceniał wystąpienia prelegentów wraz z dr. hab. Mariuszem Nowakiem, prof. UJK, s. dr Natalią Małgorzatą Białek, dyrektor liceum i przedstawicielami uczniów.

Celem debaty było zainteresowanie uczniów tematyką historyczną, kształtowanie ich postaw patriotycznych oraz rozwijanie umiejętności argumentowania.