Dla mistrza eksperymentu

Doktor Peter Seyboth został doktorem honoris causa Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. – To dla mnie najwyższe akademickie wyróżnienie. Jestem szczęśliwy, że otrzymuje od środowiska naukowego, które jest mi wyjątkowo bliskie – mówił Peter Seyboth.

Doktor Peter Seyboth jest Niemcem. To wybitny fizyk i  eksperymentator. Nadzorował trzy programy eksperymentalne realizowane w Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych (CERN) pod Genewą. Do współpracy w CERN zaprosił polskich fizyków, w tym grupę naukowców Uniwersytetu Jana Kochanowskiego.

Podczas uroczystego nadania tytułu doktora honorowego laudację wygłosił prof. dr hab. Marek Gaździcki z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. – Doktor Peter Seyboth jest mistrzem eksperymentalnej fizyki wysokich energii. Ponad 50 lat swojego życia poświęcił na badania oddziaływań pomiędzy cząstkami elementarnymi i jądrami atomowymi, uzyskując liczne odkrywcze wyniki – mówił profesor Marek Gaździcki.

Laudator zwrócił uwagę na cechy charakteryzujące pracę naukową doktora Petera Seybotha – ciekawość, skromność intelektualną i otwartość. Nowy doktor honorowy UJK jest „promotorem” polskich fizyków. – Swoją wiedzą i doświadczeniem niestrudzenie służy młodym fizykom. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu doktora Seybotha w „polski” eksperyment w CERN – NA61/SHINE wielu z nich to studenci i doktoranci z Katowic, Kielc, Krakowa, Warszawy i Wrocławia. Profesor Seyboth jest profesorem wizytującym naszego uniwersytetu – mówił prof. Marek Gaździcki.  Podczas swojego wykładu nowy doktor honorowy UJK mówił o swoich związkach z polskimi naukowcami. Nawiązał też do roli doświadczenia, prób i eksperymentu w pracy naukowca.

Na uroczystość przyjechali fizycy z niemieckich i węgierskich uczelni, a także bliscy doktora Petera Seybotha.

Ostatnia aktualizacja: Piotr Burda, 2019-10-23 11:50